Gasimo li požar ili stereotipe: Da li su žene u vatrogastvu dovoljno vidljive?

Klimatske promene povećavaju učestalost i intenzitet požara, što otežava njihovo gašenje. Retko imamo priliku da čujemo o dobrovoljnim vatrogasnim društvima u Srbiji koja imaju veoma organizovane i aktivne ženske sekcije, jer žene, u većini društava, učestvuju kao pojedinci. Efikasna zaštita šuma i povećanje šumske biomase, uz angažovanje žena u vatrogastvu, mogu značajno doprineti borbi protiv klimatskih promena i smanjenju emisije CO2. Aktivno učešće žena u vatrogastvu na razne načine pomaže u prevenciji i efikasnom reagovanju na požare, štiteći tako naše zajednice i ekosisteme.

Vatrogasno društvo DVD Kraljevo je jedno od onih koje je prepoznalo važnost organizovanog delovanja i formiralo žensku sekciju. Među njihovim pripadnicama su i članice projektnog tima “Šume bez požara”. Razgovarali smo sa njima i saznali više o njihovoj posvećenosti, kao i šta je to što ih motiviše da se predano bore za očuvanje prirode.

Mirjana Prodanović, članica ženske sekcije Dobrovoljnog vatrogasnog društva (DVD) Kraljevo, naglasila je da ženska sekcija kontinuirano raste, da redovno održavaju mesečne sastanke na kojima se analiziraju prethodne aktivnosti, planiraju budući projekti, i radi na unapređenju sektora dobrovoljnog vatrogastva.

„Naš rad se prvenstveno fokusira na unapređenje uslova za efikasno delovanje u slučaju požara, kao i na edukaciju i informisanje šire javnosti, posebno mladih, u cilju povećanja bezbednosti i smanjenja rizika od požara,“ kaže Prodanović. Dodala je da se pored preventivnih protivpožarnih aktivnosti, ženska sekcija bavi i društvenim projektima koji obuhvataju zaštitu životne sredine, promociju i očuvanje kulturnog nasleđa grada, kao i ekološku edukaciju mladih. Projekat “Šume bez požara” u skladu sa njihovim aktivnositma, uključuje praktične protivpožarne vežbe, obuku za nove članove i izgradnju rezervoara za vodu u područjima visokog rizika od požara. Takođe, kroz organizaciju ekoloških akcija za mlade i obeležavanje informativno-edukativnih staza, podiže se svest o značaju zaštite šuma i volonterizma.

DVD Kraljevo uspešno razbija stereotipe o ženama u vatrogastvu i pokazuje da se te predrasude mogu menjati. Prodanović pojašnjava: „Vatrogastvo se tradicionalno smatra muškim zanimanjem, zbog čega je malo žena u ovoj profesiji. Međutim, DVD Kraljevo naglašava važnost rodne ravnopravnosti i angažovanja žena u svim aspektima vatrogastva. U Gradskom vatrogasnom savezu Kraljevo imamo 67 članica, od kojih je 19 osposobljeno za rad u vatrogasnim jedinicama. Ostale članice aktivno učestvuju u edukaciji, pripremi i realizaciji različitih projekata, kao i u zagovaranju unapređenja javnih politika za bolju protivpožarnu zaštitu i prevenciju požara. Deset naših članica je završilo obuku prve pomoći, kako bi mogle pružiti podršku tokom elementarnih nepogoda i katastrofa. Takođe, imamo 19 vatrogasnih oficirki i dve više vatrogasne oficirke,“ istakla je.

Kako kaže Mirjana Prodanović, članica ženske sekcije: „Naša uloga je sveobuhvatna. Trudimo se da damo svoj doprinos u svakoj situaciji, ne samo tokom kriznih situacija već I da budemo edukatori i podrška zajednici tokom celog procesa. Ponosni smo na svoj rad i na doprinos koji pružamo kako bismo osigurali sigurnost i zaštitu za sve.“ Realizacijom ovog projekta, DVD Kraljevo ne samo da doprinosi zaštiti šuma i biodiverziteta, već i unapređuje saradnju dobrovoljnih vatrogasnih društava sa resornim ministarstvima u cilju zagovaranja uvođenja mera protivpožarne zaštite u nacionalnim strateškim dokumentima. „Članice ženske sekcije vatrogasnog društva često se suočavaju sa predrasudama koje tvrde da vatrogastvo nije ‘žensko’ zanimanje. Mnogi ne prepoznaju ulogu i potencijal žena u ovoj profesiji, što pokazuje koliko je važno da i dalje radimo na razbijanju tih stereotipa“ otkriva Mirjana.

Ona ističe da se podrška ženama u vatrogastvu može pružiti kroz promene u obrazovanju, motivaciji i kulturi rada i da je u sistemu zaštite važan je svaki pojedinac. U DVD Kraljevo pokrenuli su kampanju za promociju dobrovoljnog vatrogastva među mladima, posebno među sportistima i sportistkinjama koji već imaju fizičku spremnost i volonterski duh. Na taj način, omogućavaju im ne samo stručnu obuku, već i priliku da se ravnopravno uključe u sve aspekte vatrogasnog posla. Time razbijaju stereotipe da je vatrogastvo isključivo muška profesija i stvaraju prostor za veći angažman žena u ovoj važnoj oblasti.

Predsednica ženske sekcije, Katarina Dimitrijević nam je pojasnila da je u DVD Kraljevo uspostavljena zasebna ženska sekcija koja, iako organizovana odvojeno, blisko sarađuje sa dobrovoljnim vatrogasnim jedinicama. Zajedničkim radom doprinosi se prepoznavanju ključnih problema i unapređenju uslova za efikasniju zaštitu od požara.

Zanimljiva činjenica o ženskoj sekciji u DVD Kraljevo je da je njen rad značajno unapredio ovu organizaciju. Dok su vatrogasci pružali stručnost u prevenciji i zaštiti od požara, članice ženske sekcije su uvele projektno finansiranje i poboljšale saradnju sa lokalnim i nacionalnim donosiocima odluka. Njihov doprinos je unapredio javne politike, obezbedio sredstva za tehniku i logistiku, i proširio edukativne aktivnosti za decu i mlade. Njihov moto „Za bar jedan požar manje!“ savršeno odražava njihov trud u podizanju svesti i prevenciji požara.

Kada je reč o prevenciji šumskih požara, Katarina naglašava da je potrebna zajednička akcija. Svaki građanin treba da se informiše i aktivno učestvuje u edukaciji o prevenciji požara, pravilno odlaže zapaljive materije, koristi vatru na siguran način, i pruža podršku lokalnim inicijativama. Važno je učestvovati u lokalnim akcijama pošumljavanja i održavanja šuma, kao i podržati vatrogasne jedinice i prijaviti sumnjive aktivnosti. Zajedničkim naporom i odgovornim ponašanjem možemo značajno smanjiti rizik od šumskih požara i zaštititi naše šume i zajednice.

Predsednica ove ženske sekcije na kraju kaže da rad u vatrogastvu pruža duboko zadovoljstvo zbog osećaja dužnosti i pomoći zajednici. Izazovi koje donosi ovaj posao čine ga uzbudljivim i motivišućim. Zaključuje da je za podršku ili pridruživanje, važno angažovati se u lokalnim dobrovoljnim vatrogasnim društvima, pružiti logističku podršku i učestvovati u obukama i aktivnostima koje doprinose sigurnosti zajednice.

Tags: