Pitanja i odgovori

Peti ciklus EKO-SISTEM programa podrške – PITANJA APLIKANATA I ODGOVORI


  1. P: Ako organizacija aplicira na konkurs i navede da kao udruženje može da učestvuje sa određenom svotom novca, npr. 30%, da li se dobija veći broj bodova?

O: U Smernicama za podnosioce prijava u delu 1.2. Komponente EKO-SISTEM programa podrške se navodi: Iznos granta za koji organizacije/mreže mogu da podnesu prijavu u okviru EKO-SISTEM programa podrške mora da bude između sledećeg minimalnog i maksimalnog iznosa:

  • Minimalni iznos: 10 000 evra
  • Maksimalni iznos: 15 000 evra

Smernicama za podnosioce prijava nije predviđeno sufinansiranje projektnih aktivnosti.

 

  1. P: S obzirom da se 5% sredstava odobrava po prihvatanju završnog izveštaja, da li se tih 5% moramo obezbediti iz drugih izvora?

O: U Smernicama za sprovođenje projekta u delu 2.1. Račun i uplata sredstava se navodi: Odobrena sredstva biće uplaćena na račun nosioca projekta u tri rate:

  • prva rata u iznosu od 50 % budžeta projekta nakon potpisivanja Ugovora;
  • druga rata u iznosu od 45 % nakon usvajanja podnetog periodičnog finansijskog i narativnog izveštaja;
  • treća rata u iznosu od 5 % nakon podnošenja izveštaja nezavisnog revizora i usvajanja finalnog narativnog i finasijskog izveštaja. Isplata treće rate vrši se po principu nadoknade uloženih sredstava nosioca projekta u visini do 5% ukupne vrednosti projekta.

 

  1. P: Da li svako za sebe nabavlja uslugu revizije ili se ova obavezna revizija odnosi na zajedničku reviziju?

O: U Smernicama za sprovođenje projekta u delu 3. Revizija ispunjenja ugovornih obaveza se navodi: U okviru EKO-SISTEM programa podrške revizija ispunjenja ugovornih odredaba je obavezna i sprovodi je nezavisni, ovlašćeni revizor. Proceduru odabira revizora obavlja nosilac projekta. Izbor revizora, kao i opis posla, moraju biti odobreni u pisanoj formi od strane Mladih istraživača Srbije.

 

  1. P: Da li tema sa kojom konkurišemo mora da bude vezana za naš dugogodišnji rad ili može neka druga tema?

O: U Smernicama za podnosioce prijava u delu 1.1. Osnovne informacije se navodi: TEMATSKI FOKUS: zaštita prirode i očuvanje biodiverziteta (zaštićena područja i vrste, ekološka mreža, podrška Green Belt inicijativi i slično); klimatske promene (ublažavanje i prilagođavanje, energetska efikasnost); primena Arhuske konvencije; volonterizam. Dalje, u delu 2.1. Uslovi za učešće se navodi: Od nosioca projekta se očekuje da ima:

  • iskustvo u oblasti zaštite prirode-očuvanja biodiverziteta i/ili klimatskih promena, kao dela Poglavlja 27;
  • iskustvo u upravljanju projektima;
  • liderski potencijal;
  • ljudske i tehničke kapacitete za sprovođenje projekta (oprema, prostor i sredstva za rad).

 

  1. P: Da li lice mora biti zaposleno u udruženju?

O: U Smernicama za podnosioce prijava u delu 2.6. Dozvoljeni i nedozvoljeni troškovi  se navodi: Troškovi ljudskih resursa – Od nosioca projekta se očekuje da samostalno obavlja većinu aktivnosti i da poseduje većinu potrebnih ljudskih resursa. Troškovi ljudskih resursa mogu se isplaćivati kroz plate stalno zaposlenih ili honorare za lica koja nisu vezana ugovorom o radu za organizaciju, a deo su projektnog tima. Troškovi plata/honorara moraju biti naznačeni u bruto iznosu sa uključenim pripadajućim porezima i doprinosima.

U slučaju da se projekat realizuje u saradnji sa drugim organizacijama, ovaj deo budžeta namenjen je i vodećem partneru i partnerskim organizacijama, ali njime upravlja vodeća organizacija. Troškovi ljudskih resursa u partnerskim organizacijama isplaćuju se kroz honorare.

U ove svrhe može se izdvojiti najviše 40% budžeta.

 

  1. P: Kako se predaje dokumentacija i kako se prijavljuje?

O: U Smernicama za podnosioce prijava u delu 3.2. Gde i kako poslati projektnu prijavu se navodi: Podnošenje predloga projekata vrši se isključivo elektronskim putem, popunjavanjem traženih informacija i postavljanjem traženih dokumenata putem linka Podnošenje projektne prijave. Predlozi projekata koji budu dostavljeni na drugi način (poštom, e-poštom ili lično) neće biti razmatrani. Projektna prijava se sastoji 5 obrasca: Prilog 1_Obrazac projektne prijave, Prilog 2_Matrica logičkog okvira projekta – LFA, Prilog 3_Obrazac budžeta projekta, Prilog 4_Izjava podnosioca prijave, Prilog 5_Izjave partnera na projektu (ukoliko je primenljivo) i pratećih obaveznih dokumenata navedenih u poglavlju 3. a).

Prilikom podnošenja projektne prijave, moguće je postaviti i preporučena prateća dokumenta opisana u poglavlju 3.

 

  1. P: S obzirom da je mreža proširena i registrovana formalno kao Savez u prethodnih 6 meseci, da li postoje ograničenja kad je registrovana mreža. Da li možemo da se prijavimo kao Savez udruženja?

O: U Smernicama za podnosioce prijava u delu  2.1. Uslovi za učešće se navodi: Na ovaj poziv za podnošenje predloga projekata mogu da se jave: 1. Udruženja građana u čijim ciljevima utvrđenim statutom mora biti navedeno da se ostvaruju u oblasti zaštite životne sredine. 2. Mreže udruženja građana koje se bave zaštitom životne sredine koje su formalno registrovane u Agenciji za privredne registre Srbije (APR) kao savezi, u skladu sa odredbama Zakona o udruženjima. Dalje, u delu 4. Evaluacija i izbor prijava se navodi: Nakon završetka administrativne provere, MIS će obaviti proveru organizacionih kapaciteta a potom će svi podnosioci prijava e-poštom dobiti obaveštenje o rezultatu provere. Evaluacija projektne prijave  izvršiće se u skladu sa kriterijumima iz tabele za evaluaciju. Tabelu za evaluaciju sa kriterijumima možete pogledati u Smernicama za podnosioce prijava u delu  4. Evaluacija i izbor prijava.

 

  1. P: Koji su uslovi sufinansiranja projektnih aktivnosti ukoliko ih ima? Da li projektne aktivnosti mogu da se sufinansiraju iz drugih izvora, od drugih donatora, tamo gde se preklapaju aktivnosti, ukoliko sredstva nisu dovoljna?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 1.

 

  1. P: Stavka troškovi revizije ispunjenja ugovornih obaveza, da li to treba da bude obavezna budžetska stavka ili nije obavezna?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 3.

 

  1. P: U vezi strukture budžeta, da li postoji limit za ljudske resurse?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 5.

 

  1. P: Da li postoji mogućnost da konkurišu neformalne mreže, kao partnerstvo, ali da u projektu bude naznačeno da su to aktivnosti koje sprovodi neformalna mreža?

O: U delu 2.1. Uslovi za učešće  u okviru dokumenta Smernice za podnosioce prijava se navodi: Na ovaj poziv za podnošenje predloga projekata mogu da se jave: 1. Udruženja građana u čijim ciljevima utvrđenim statutom mora biti navedeno da se ostvaruju u oblasti zaštite životne sredine. 2. Mreže udruženja građana koje se bave zaštitom životne sredine koje su formalno registrovane u Agenciji za privredne registre Srbije (APR) kao savezi, u skladu sa odredbama Zakona o udruženjima. Nosioci projekta mogu da realizuju projekat samostalno ili u saradnji sa partnerskim organizacijama. Partnerstvo nije uslov za učešće u EKO-SISTEM programu podrške.

 

  1. P: Da li na ovom konkursu važi uslov za udruženja da im je godišnji budžet 10.000 evra?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 7.

  1. P: Da li u konzorcijumu mogu biti uključena samo udruženja ili je moguće da budu članovi i druga pravna lica (stakeholderi i zainteresovane strane)?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 11.

 

  1. P: Mi smo nevladina organizacija, koja nije član neke nacionalne mreže – da li možemo da se prijavimo?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 11.

 

  1. P: Da li u konzorcijumu mogu biti uključena samo udruženja ili je moguće da budu članovi i druga pravna lica (stakeholderi i zainteresovane strane)?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 11.

  1. P: Da li se dodatno boduju učešća parnerskih organizacija tj. ako se radi sa više organizacija istovremeno?

O: U Smernicama za podnosioce prijava u delu 4. Evaluacija i izbor prijava se navodi: Nakon završetka administrativne provere, MIS će obaviti proveru organizacionih kapaciteta a potom će svi podnosioci prijava e-poštom dobiti obaveštenje o rezultatu provere. Evaluacija projektne prijave  izvršiće se u skladu sa kriterijumima iz tabele za evaluaciju. Tabelu za evaluaciju sa kriterijumima možete pogledati u Smernicama za podnosioce prijava u delu  4. Evaluacija i izbor prijava.

 

  1. P: Ako partnerske organizacije imaju neki deo zadatka da li one izveštavaju ka lead organizaciji ili mi njima prebacujemo sredstva?

O: U delu 2.1.  Uslovi za učešće u okviru dokumenta Smernice za podnosioce prijava se navodi: U slučaju da projekat realizuje više organizacija u partnerstvu, jedna organizacija treba da deluje kao vodeći partner. Vodeći partner će u potpunosti biti odgovoran za sprovođenje projekta, koordinaciju rada svih aktera u projektu, finansijsko upravljanje projektom i izveštavanje.

 

  1. P: Tema borbe protiv klimatskih promena je široka oblast, da li ona može da obuhvati i održivu poljoprivredu?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 4.

  1. P: Da li i organizacije koje su mlade, osnovane 2023. godine, sa samo jednim završenim projektom mogu da se prijave?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 7.

 

  1. P: Da li se na ovom ovom projektu koristi račun sa dva overen potpisa?

O: U delu 2. Upravljanje finansijama u okviru dokumenta Smernice za sprovođenje projekta se navodi: Svaka finansijska transakcija (uplate dobavljačima, isplate plata, honorara, putnih troškova itd.) mora da bude potvrđena internim nalogom za plaćanje koji inicira koordinator projekta, a odobravaju lica koja se nalaze na kartonu deponovanih potpisa. Ugovorom između nosioca projekta i MIS-a biće detaljno definisani uslovi pod kojima se podnosi zahtev za uplatu sredstava.


  1. P: Koliko ćete projekata okvirno podržati?

O: U delu 1.2.  Komponente EKO-SISTEM programa podrške u okviru dokumenta Smernice za podnosioce prijava se navodi: Ukupan iznos za finansijsku podršku u petoj godini EKO-SISTEM programa osnaživanja iznosi  225 000 evra. Iznos granta za koji organizacije/mreže mogu da podnesu prijavu u okviru EKO-SISTEM programa podrške mora da bude između sledećeg minimalnog i maksimalnog iznosa:

  • Minimalni iznos: 10 000 evra
  • Maksimalni iznos: 15 000 evra

MIS zadržava pravo da ne dodeli sva raspoloživa sredstva u slučaju nedovoljnog broja kvalitetnih predloga projekata.

 

  1. P: U vezi uslova učešća na konkursu, da li iznos od 10.000 evra važi za sve – ukoliko je u pitanju partnerstvo, samo vodeća organizacija?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 7.

  1. P: Da li partneri na projektu mogu biti samo OCD tj. udruženja ili to mogu biti i škole i druge obrazovne ustanove?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 11.

  1. P: Ako formalno registrovana organizacija ima 4 organizacije koje su osnovale tu organizaciju kao savez i konkurišu sa tim savezom, da li sve 4 organizacije mogu konkurisati i posebno svaka sa svojim projektom?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 7. Dodatno, nije dozvoljeno duplo finansiranje aktivnosti i ljudskih resursa.

  1. P: Koji datum preporučujete za početak realizacije projekta?

O: U delu 1.2. Komponente EKO-SISTEM programa podrške u okviru dokumenta Smernice za podnosioce prijava se navodi: Organizacije/mreže čiji su projekti odabrani za podršku su u obavezi da svoje projekte realizuju u periodu od maja do novembra 2025. godine. Dalje, u delu 2.2. Prihvatljivi projekti: projekti za koje se može podneti se navodi: Trajanje projekta: projekat ne može da traje kraće od 5 meseci, niti duže od 7 meseci.

 

  1. P: Šta podrazumeva organizaciona šema podnosioca prijave? Da li ima neka forma za to?

O: U delu 3.1.  Procedura prijavljivanja, obrasci za prijavu i prateća dokumentacija u okviru dokumenta Smernice za podnosioce prijava se navodi: Prateća obavezna dokumenta:

–             Organizaciona šema podnosioca prijave.

–             Ažurirane biografije ključnih osoba koje će biti uključene u pripremu i realizaciju projekta (preporučena forma Europass CV).

Smernicama za podnosioce prijava nije definisana forma prikaza organizacione šeme podnosioca prijave. Jedan od načina prikaza strukture organizacije koji se koristi je tzv. organigram odnosno  grafički prikaz strukture određene organizacije.

O: Organizaciona šema je hijerarhijski dijagram koji prikazuje vizuelnu strukturu internog sistema organizacije. Služi da se pokaže odnos svakog člana prema organizaciji (npr. Direktor, Menadžeri, Koordinatori, Asistenti i sl).

Možete putem internet pretrage naći primere, mi nemamo definisanu formu.

  1. P: U prethodnim godinama organizacija je realizovala projekte i aktivnosti čiji su budžeti bili ispod iznosa od 10.000e. U međuvremenu, trenutno sprovodi projekat odobren od strane Evropske unije, a čiji iznos prelazi 10.000e. Da li na osnovu prethodnog objašnjenja mi samo gubimo poene u evaluaciji ili je ovo eliminišući faktor za apliciranje?

O: U skladu sa Smernicama za podnosioce prijava, poglavlje 4. Evaluacija i izbor prijava, nakon završetka administrativne provere, MIS će obaviti proveru organizacionih kapaciteta podnosioca projektne prijave, što je uslov za dalji tok selekcije. Zatim se evaluacija projektne prijave radi u skladu sa kriterijumima iz tabele za evaluaciju i ocenjuje u skladu sa definisanom skalom ocena. Formira se preliminarna lista projekata predloženih za finansiranje od strane Evaluacione komisije.

  1. P: Obzirom da je jedan od uslova da je udruženje realizovalo projekat u prethodnoj godini preko 10.000 eur, koje udruženje nema tj. ima u poslednjoj godini 5.000 eur, mogu li da se prikažu reference članova našeg udruženja koji su učestvovali i bili finansijski rukovodioci i menadžeri za neke nacionalne projekte za poslednje 3 godine vrednosti preko 5.000.000 eur?

 

O: U skladu sa Smernicama za podnosioce prijava, poglavlje 4. Evaluacija i izbor prijava, nakon završetka administrativne provere, MIS će obaviti proveru organizacionih kapaciteta podnosioca projektne prijave, što je uslov za dalji tok selekcije. Zatim se evaluacija projektne prijave radi u skladu sa kriterijumima iz tabele za evaluaciju i ocenjuje u skladu sa definisanom skalom ocena, konkretno vezano za Vaše pitanje – odeljak 7. Kapacitet podnosioca prijave, koji se između ostalog ocenjuje i na osnovu dostavljenih biografija projektnog tima.

Dodatno, u Smernicama za podnosioce prijava, odeljak 2.1. Uslovi za učešće je navedeno da se od nosioca projekta očekuje sledeće:

  • iskustvo u oblasti zaštite prirode-očuvanja biodiverziteta i/ili klimatskih promena, kao dela Poglavlja 27;
  • iskustvo u upravljanju projektima;
  • liderski potencijal;
  • ljudske i tehničke kapacitete za sprovođenje projekta (oprema, prostor i sredstva za rad).

  1. P: Bavimo se spasavanjem životinja, edukacijom i pošumljavanjem. Imamo rehabilitacioni centar za mačke i ptice, za koji su mesečni troškovi za struju oko 70.000din. Ideja nam je da pređemo na off grid sistem korišćenjem solarne energije. Drugi program sa kojim bismo eventualno konkurisali je MOJ HRAST. Da li možemo da apliciramo za grant i koja od ove dve ideje se više uklapa sa vašim ciljevima?

O: Pročitajte detaljno naše smernice gde su opisani ciljevi, specifični ciljevi i predložene aktivnosti: https://ekosistem.mis.org.rs/wp-content/uploads/2025/03/EKO-SISTEM-Smernice-za-podnosioce-prijava-2025.pdf.

  1. P: Da li ima pravo da konkuriše organizacija koja se godinama bavi zaštitom životne sredine, reciklažom raznih vrsta materijala i od recikliranih materijala izrađuje kako ukrasne predmete tako i predmete koje se mogu koristiti u svakodnevnom životu?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 29.

  1. P: U statutu eksplicitno nemamo navedenu formulaciju koja kazuje “ oblast zaštite životne sredine“, već šire formulacije „ljudska prava i slobode“ kao i „javne politike“. Takođe, imamo čitav niz realizovanih projekata na temu zaštite životne sredine. U tom smislu nas interesuje da li prolazimo test kvalifikovanosti za prijavu?

O: Pogledajte odgovor na pitanje broj 11.

  1. P: Koji obračunski kurs evra da koristimo prilikom popunjavanja obrasca budžeta?

 O: Budžet ne predviđa konvertovanje valuta jer se  popunjava u evrima.

Na ovoj stranici objavljujeni su odgovori na sva pitanja aplikanata, postavljenih tokom info sesije 11. marta i pristiglih mejlom do 16. marta do 23:59.

Napomena: Radi obezbeđivanja jednakog tretmana svih podnosilaca prijava, MIS ne može unapred davati mišljenje o ciljevima, očekivanim rezultatima i aktivnostima projektnih predloga.