2025

Naziv mreže/organizacije: RERI  

Naziv projekta: Horizonti bez zagađenja: Učešće javnosti u zakonodavnoj reformi i postupcima za efektivnu kontrolu i zaštitu od industrijskog zagađenja 

Partneri na projektu:/ 

Trajanje projekta: maj – novembar 2025

 

Kroz projekat “Horizonti bez zagađenja“ daje se doprinos jačanju transparentnosti i unapređenju zakonodavnog i institucionalnog okvira u skladu sa EU standardima. Poseban akcenat stavlja se na veće uključivanje građana, civilnog društva, stručnjaka i donosioca odluka u procese reforme i sprovođenja mera koje se tiču kontrole i sprečavanja industrijskog zagađenja u Srbiji. 

 

U fokusu je zagovaranje za snažniju i dosledniju primenu standarda integrisane kontrole zagađenja (IPPC), kao i veća transparentnost donošenja odluka koje utiču na kvalitet životne sredine. Kroz stručne analize, pripremu preporuka i vodiča, organizaciju javnih rasprava i medijske kampanje, projekat omogućava povezivanje ekspertske zajednice, narodnih poslanika, lokalnih odbornika i građana kako bi zajedno oblikovali efikasnije zakone i institucionalna rešenjaCilj je da utiče na politike i zakone u oblasti zaštite životne sredine kroz zagovaranje strože kontrole i sankcionisanja zagađivača, uvođenje dobrih praksi Evropske unije i veće uključivanje javnosti, stručnjaka i drugih zainteresovanih aktera u procese donošenja relevantnih odluka.  

“Horizonti bez zagađenja“ otvara prostor za argumentovanu javnu debatu, zasnovanu na činjenicama i usmerenu ka održivim rešenjima. Sprovodi se na nacionalnom nivou, a deo aktivnosti biće realizovan direktno u gradovima Beograd, Niš, Bor i Kragujevac, mestima sa izraženim ekološkim problemima.

 

Naziv mreže/organizacije: Dendrosrbija 

Naziv projekta: Od šuma za šume  

Partneri na projektu:/ 

Trajanje projekta: maj – novembar 2025 

 

Sprovođenjem projekta “Od šuma za šume“ širom Srbije podstiče se uključivanje što većeg broja lokalnih samouprava i uspostavljanju održivog sistema koji bi dugoročno doprineo zdravijim i otpornijim šumama. Fokus je na unapređenju stanja šuma kroz veću transparentnost i odgovorno korišćenje sredstava dobijenih od naknada za korišćenje drveta u lokalnim samoupravama. 

 

Poseban značaj dat je obučavanju lokalnih samouprava da pravilno prikupljaju, evidentiraju i dostavljaju izveštaje o namenskom trošenju sredstava od naknada, u skladu sa zakonskim obavezama i u interesu građana. Aktivnosti na projektu obuhvataju obuke za lokalne službenike, izradu i distribuciju jedinstvenih obrazaca za potrebe izveštavanja, praćenje primene zakona u lokalnim samoupravama, kao i nacionalnu kampanju zagovaranja za unapređenje prakse u ovoj oblasti. Kroz projekat će biti uključene i marginalizovane grupe, poput žena šumovlasnica i mladih, kao i organizacija civilnog društva koje deluju u sredinama bez formalnih udruženja šumovlasnika. 

 

Projekat “Od šuma za šume“ uključuje relevantne institucije i teži da uspostavi praktične alate i stvori sistem koji funkcioniše u praksi, koji će omogućiti bolju kontrolu, planiranje i zaštitu šumskih ekosistema, u skladu sa novim zakonskim propisima.

Naziv mreže/organizacije: Centar modernih veština

Naziv projekta: Snaga zelene zajednice (Zelena snaga zajednice: Mladi i žene za održivu budućnost)

Partnerske organizacije na projektu: /

Trajanje projekta: jun – novembar 2025

 

Snaga zelene zajednice“ doprinosi jačanju uloge mladih i žena u oblikovanju i sprovođenju lokalnih politika u oblasti zaštite životne sredine. Aktivnosti se sprovode u Subotici, Novom Pazaru i Sremskoj Mitrovici, s ciljem da se poboljšaju institucionalni odgovori na klimatske izazove i obezbedi kontinuirana podrška građanskim zelenim inicijativama, posebno onima koje vode žene i mladi.

 

Uspostavljanjem saradnje sa kancelarijama za mlade, lokalnim samoupravama, organizacijama civilnog društva, medijima i narodnim poslanicima, razvija se međusektorska mreža koja doprinosi održivom razvoju. Pored unapređenja postojećih politika i mera koje primenjuju jedinice lokalne samouprave (JLS), podjednako se radi i na jačanju kapaciteta građana da se aktivno uključe u procese odlučivanja – naročito mladih i žena. Obrazovne aktivnosti, volontiranje i dijalog sa donosiocima odluka podstiču aktivnije učešće građana i osnažuju lokalne zajednice da prepoznaju svoj značaj u procesima donošenja odluka o životnoj sredini.

 

Snaga zelene zajednice“ povezuje različite aktere, od građana i stručnjaka, do institucija i civilnog društva, sa namerom da doprinese razvoju kulture učešća, rodne ravnopravnosti i održivog razvoja, u skladu s evropskim vrednostima i potrebama građana Srbije. Poseban akcenat stavlja se na dugoročne promene koje ostaju vidljive u lokalnim zajednicama i nakon završetka projekta.   

Naziv mreže/organizacije: Centar za unapređenje životne sredine, Beograd

Naziv projekta: Klima i energija u rukama građana (KER)

Partneri na projektu: /

Trajanje projekta: jun – novembar 2025

 

Projekat „Klima i energija u rukama građana (KER)” doprinosi jačanju kapaciteta Centra za unapređenje životne sredine za aktivno i stručno učešće u oblikovanju i sprovođenju javnih politika u oblasti klimatskih promena i građanske energije. Fokus je na osnaživanju uloge građana i organizacija civilnog društva, razvoju modela građanske energije i energetskih zajednica, kao i unapređenju zakonodavnog okvira za prozjumere.

 

Jedan od ključnih ciljeva jeste unapređenje uloge organizacija civilnog društva i građana u kreiranju i sprovođenju klimatskih i energetskih politika, uz poseban akcenat na razvoj modela građanske energije i energetskih zajednica na lokalnom i nacionalnom nivou. Aktivnosti obuhvataju izradu analiza, predstavljanje inovativnih rešenja, kao i uspostavljanje dijaloga sa institucijama i širom javnošću, sa ciljem podsticanja transparentnosti i odgovornog upravljanja u sektoru energetike i zaštite životne sredine.

 

Dodatno, projekat doprinosi poboljšanju zakonodavnog i institucionalnog okvira za razvoj prozjuminga i modela energetskih zajednica, kao i jačanju uloge građana u procesu energetske tranzicije. Posebna pažnja posvećena je uključivanju mladih i žena, kao i osoba zainteresovanih za upotrebu obnovljivih izvora energije, uključujući postojeće prozjumere – pojedince koji istovremeno proizvode i troše energiju. Analiza evropskih modela energetskih zajednica i pregled stanja klimatskih politika u Beogradu pružaju osnovu za primenu praktičnih i održivih rešenja u domaćem kontekstu. Informisanje i angažovanje građana ostvaruje se kroz javne događaje, medijske sadržaje i podkaste, čime se građanska energija približava širem krugu ljudi.

 

Projekat „Klima i energija u rukama građana (KER)” doprinosi pravednoj energetskoj tranziciji u Srbiji osnaživanjem građana, unapređenjem politika i podsticanjem dijaloga o građanskoj energiji, povezujući stručna rešenja sa potrebama zajednice i razvijajući održive, inkluzivne energetske modele. 

Naziv mreže/organizacije: Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo
Naziv projekta: Za bar jedan požar manje
Partneri na projektu: DVD Padobranac iz Bogutovca, DVD Mataruška Banja iz Mataruške Banje, DVD Studenica iz Studenice, DVD Vrba iz Vrbe.
Trajanje projekta: jun – novembar 2025

 

Projekat „Za bar jedan požar manje“ ima za cilj smanjenje rizika od šumskih požara i jačanje zaštite prirode kroz osnaživanje lokalnih zajednica na području grada Kraljeva, obuhvatajući i naselja Bogutovac, Mataruška Banja, Vrba i Studenica. Poseban fokus stavljen je na mlade, obrazovne institucije, poljoprivrednike, kao i dobrovoljna vatrogasna društva. Poseban značaj stavljen je na aktivno uključivanje žena u lokalne mehanizme prevencije i zaštite i osnaživanju zajednice kroz edukativne kampanje i terenski rad.

 

Kroz formiranje i opremanje školskih vatrogasnih sekcija, obuku nastavnika i organizovanje edukativnih radionica i terenskih aktivnosti u prirodi, učenici osnovnih škola u Kraljevu i meštani iz navedenih naselja stiču praktična znanja i veštine za prevenciju požara i aktivnu zaštitu životne sredine. Saradnjom sa dobrovoljnim vatrogasnim društvima, volonterske akcije, informativne radionice i kampanje, kroz projekat se promovišu održive poljoprivredne prakse, smanjujući upotrebu rizičnih metoda poput spaljivanja, što doprinosi smanjenju šumskih požara.

 

Realizacijom projekta jačaju se kapaciteti zajednica da odgovorno deluju u cilju očuvanja prirode, stvarajući povezane, osnažene i spremne zajednice koje aktivno doprinose zaštiti životne, a dugoročni resurs projekta predstavlja eko učionica sa poučnom stazom, koja će služiti kao trajno mesto edukacije i podsticanja ekološkog aktivizma mladih u lokalnoj zajednici.

Naziv mreže/organizacije: Pokret gorana Novog Sada
Naziv projekta: Od znanja do očuvanja
Partneri na projektu: Dečija ekološka akademija
Trajanje projekta: jun – novembar 2025

 

Projekat „Od znanja do očuvanja“ ima za cilj jačanje ekološke svesti i znanja kod dece, mladih i prosvetnih radnika u Vojvodini, sa posebnim fokusom na zajednice u Novom Sadu i Sremskim Karlovcima. Jedan od glavnih težnji projekta jeste osnaživanje kapaciteta škola, lokalnih inicijativa i organizacija koje se bave obrazovanjem i zaštitom životne sredine. Poseban značaj dat je uključivanju mladih u sprovođenje lokalnih inicijativa koje promovišu odgovoran odnos prema prirodi.

 

Kroz iskustveno učenje i povezivanje znanja sa konkretnim akcijama, mladi se podstiču na

Projektom je predviđeno da se uvedu inovativne metode učenja o kvalitetu i očuvanju vazduha, vode i zemljišta, kao i da se teorijska znanja povezuju se sa praktičnim aktivnostima, čime bi se podstaklo iskustveno učenje i aktivno učestvovanje mladih u zaštiti životne sredine i razvijanje svesti o važnosti odgovornog odnosa prema prirodi. Kroz niz edukativnih i promotivnih aktivnosti razvijaju se i distribuiraju materijali (priručnici, edukativni alati i kampanje) koji podržavaju realizaciju ekoloških programa u školama i lokalnim zajednicama. Takođe, predviđene su obuke za edukatore i nastavnike, s ciljem jačanja njihovih veština u kreativnom i angažovanom prenošenju ekoloških tema. 

 

Uspostavljanjem čvrste veze između znanja i konkretnih akcija, „Od znanja do očuvanja“ doprinosi stvaranju generacija koje će preuzeti aktivnu ulogu u lokalnim zajednicama i stvara temelje za dugoročnu posvećenost očuvanju prirode širom Vojvodine.

 
 

Naziv mreže/organizacije: Unekoop        

Naziv projekta: Adaptacija zasnovana na ekosistemu

Partneri na projektu: “Arhus centar“ Kragujevac, “GREEN LIMES“ Novi Banovci, “SN Agrar“ Glavica

Trajanje projekta: maj – novembar 2025

 

Projekat „Adaptacija zasnovana na ekosistemu“ ima za cilj da unapredi otpornost lokalnih zajednica u Pomoravskom i Šumadijskom okrugu na posledice izmenjenih klimatskih uslova, oslanjajući se na rešenja zasnovana na prirodi. Kroz saradnju organizacija civilnog društva, lokalnih samouprava i stručnjaka, projekat doprinosi unapređenju kapaciteta za donošenje i sprovođenje javnih politika koje doprinose održivom razvoju i boljoj prilagođenosti na izmenjene klimatske uslove.

 

Poseban akcenat stavljen je na rodnu perspektivu i uključivanje ranjivih grupa u procese donošenja odluka, kao i na transparentno i inkluzivno praćenje i izveštavanje o klimatskim merama. Aktivnosti uključuju istraživanja, javne kampanje, obuke, volonterske akcije i praktične demonstracije. U saradnji sa lokalnim samoupravama, organizacijama civilnog društva i stručnjacima, formira se baza znanja i predloga koji će pomoći opštinama da bolje razumeju svoje zakonske obaveze i potrebe građana. Na ovaj način, otvara se prostor za uvođenje konkretnih rešenja zasnovanih na prirodi u praksu. Projekat doprinosi stvaranju lokalnih zajednica koje su informisane, uključene i spremne da odgovore na izazove koje donose klimatske promene.

Naziv mreže/organizacije: Ekološki centar Stanište
Naziv projekta: Šta su nama naše šume – Inicijativa za veće vrednovanje opštekorisnih funkcija šuma
Partneri na projektu: /
Trajanje projekta: maj – novembar 2025

Kroz projekat „Šta su nama naše šume“ se teži unapređenju zaštite prirode u Srbiji kroz snažnije vrednovanje opštekorisnih funkcija šuma i promenu načina na koji se ove vrednosti uzimaju u obzir prilikom donošenja odluka o tretmanu zaštićenih područja.

 

Projektom je predviđeno sprovođenje istraživanja, uspostavljanje dijaloga i realizacija javnih kampanja, kojima se pokreću važni procesi ka prepoznavanju šuma ne samo kao izvora sirovina, već kao ključnih ekosistema koji neposredno utiču na zdravlje ljudi, klimatske uslove i kvalitet života u lokalnim zajednicama. Poseban akcenat stavljen je na jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva kako bi aktivno učestvovale u procesima donošenja odluka, kao i na otvaranje dijaloga sa nadležnim institucijama u cilju reformisanja pravnog i strateškog okvira, koji bi omogućili bolju zaštitu opštekorisnih funkcija šuma u zaštićenim područjima.

 

Projekat „Šta su nama naše šume“ se realizuje u saradnji sa relevantnim institucijama, stručnjacima i mrežom organizacija civilnog društva, sa fokusom na unapređenje upravljanja i zaštite zaštićenih područja definisanih važećim uredbama i drugim propisima o očuvanju prirode.

Naziv mreže/organizacije: IDA Kraljevo Asocijacija za razvoj Ibarske doline
Naziv projekta: Ambalažnom otpadu nije mesto u zaštićenom prirodnom dobru – Zbogom otpadu
Partneri na projektu: Eko centar Beograd, Udruženje rudnjaskih domaćina
Trajanje projekta: maj – novembar 2025

 

 

Projekat „Zbogom otpadu!“ usmeren je na doprinos održivom razvoju teritorije Rezervata biosfere „Golija-Studenica“ kroz uspostavljanje i unapređenje sistema za upravljanje opasnim ambalažnim otpadom iz poljoprivrede. Ovaj projekat aktivno uključuje lokalne poljoprivrednike, civilni sektor, mlade i javne institucije u stvaranju održivog modela prikupljanja i upravljanja ambalažnim otpadom koji ugrožava prirodu i zdravlje ljudi u ovoj zaštićenoj oblasti.

 

 

Cilj je da se kroz edukaciju i treninge jačaju kapaciteti lokalnih organizacija i poljoprivrednika u oblasti zaštite prirode i upravljanja otpadom, da se poveća njihova uloga u odlučivanju i sprovođenju mera za efikasno upravljanje poljoprivrednim ambalažnim otpadom. Istraživanje stavova i potreba lokalne zajednice poslužiće kao osnova za izradu preporuka i akcionog plana i strateško planiranje za buduće upravljanje ovim otpadom. Kroz međusektorsku saradnju, između civilnog sektora, javnih institucija i poljoprivrednika projekat teži uspostavljanju efikasnog, održivog  sistemskog pristupa rešavanju problema poljoprivrednog ambalažnog otpada u Rezervatu biosfere „Golija-Studenica“, i unapređenoj zaštiti životne sredine i kvalitetu života lokalnog stanovništva.

Naziv mreže/organizacije:  iRevolucija
Naziv projekta: Vazduh pod kontrolom

Partneri na projektu: Inicijativa Eko Barajevo, Nacionalna ekološka asocijacija

Trajanje projekta: maj – novembar 2025

 

Projekat „Vazduh pod kontrolom“ ima za cilj implementaciju dva digitalna katastra individualnih ložišta u dve izabrane jedinice lokalne samouprave, imajući u vidu da ovi katastarski sistemi predstavljaju praktičan i efikasan alat za praćenje i kontrolu emisija zagađenja vazduha, kao i za unapređenje mera koje će doprineti boljem kvalitetu vazduha i smanjenju energetskog siromaštva tokom trajanja projekta, uz stručnu podršku i nakon njegovog završetka.

Projektne aktivnosti povezuju lokalne vlasti, organizacije civilnog društva i građane u oblasti zaštite vazduha , s posebnim fokusom na podršku socijalno ugroženim domaćinstvima.  Ključne aktivnosti uključuju jačanje mehanizama za kontrolu emisija zagađenja, razvoj i testiranje digitalnih katastara individualnih ložišta, obuke za zaposlene u lokalnim samoupravama, kao i osnaživanje organizacija za iniciranje sličnih rešenja u drugim sredinama.

 

Posebna pažnja zauzima i događaj Climathon u Valjevu, koji predstavlja centralnu platformu za predstavljanje projektnih aktivnosti, rezultata i inovativnih tehnoloških rešenja u oblasti kvaliteta vazduha, a koji će u kombinaciji sa pažljivo osmišljenim kampanjama, doprineti podizanju svesti o značaju digitalnih alata i multisektorske saradnje za unapređenje životne sredine u lokalnim zajednicama.

Naziv mreže/organizacije: EKOMAR  

Naziv projekta: Žedne – inkluzivne prakse za održivo vodosnabdevanje u vreme klimatskih promena 

Partneri na projektu: Organizacija za političku ekologiju – Polekol, Udruženje Eko heroj 

Trajanje projekta: maj – novembar 2025 

 

Projekat „Žedne“ sprovodi se u opštinama Centralne i Zapadne Srbije, u Kragujevcu, Kniću, Tutinu, Sjenici i Raški, sa ciljem unapređenja upravljanja vodnim resursima kroz jačanje uloge civilnog društva, uključivanje građana i promociju rodne ravnopravnosti u donošenju odluka o vodosnabdevanju. 

 

Kroz niz aktivnosti, od edukativnih seminara, javnih kampanja i dijaloga sa donosiocima odluka, do prikupljanja i analize podataka o uticaju klimatskih promena i ljudskih aktivnosti na vodosnabdevanje, projekat osnažuje žene aktivistkinje i lokalne zajednice da aktivno učestvuju u kreiranju politika zaštite voda. Poseban fokus stavljen je na žene iz ruralnih sredina koje su posebno pogođene problemima sa dostupnošću vode, kao i na unapređenje lokalnih politika i infrastrukture u zajednicama koje se suočavaju sa restrikcijama. Pored toga, kroz prezentaciju rezultata i primera dobrih praksi, projekat ima za cilj da obezbedi održiva rešenja za bolje upravljanje vodnim resursima, doprinese inkluzivnijem odlučivanju i unapredi otpornost zajednica u vremenu klimatskih promena. 

Naziv mreže/organizacije: Zelena lista Srbije

Naziv projekta: Oplaneti se: Smanjimo količinu otpada 

Partnerske organizacije na projektu: /

Trajanje projekta: jun – novembar 2025 

Projekat „Oplaneti se: Smanjimo količinu otpada“ sprovodi se u Raškom, Borskom i Rasinskom okrugu sa ciljem da doprinese reformama u oblasti zaštite životne sredine u Srbiji, posebno u domenu upravljanja otpadom na lokalnom nivou, u skladu sa evropskim standardima. Projekat osnažuje organizacije civilnog društva i uključuje građane u kreiranje lokalnih politika koje doprinose smanjenju količine otpada i boljem očuvanju prirode. 

Kroz analize postojećih lokalnih politika, monitoring sprovođenja mera i otvoreni dijalog sa donosiocima odluka, unapređuju se konkretne prakse upravljanja otpadom u gradovima i opštinama. Istovremeno, organizuju se edukativne aktivnosti za nastavnike, učenike i građane, kao i kampanje usmerene na podizanje svesti o značaju reciklaže, smanjenju otpada od hrane i zaštiti prirodnih dobara. Poseban fokus stavlja se na mlade i lokalne zajednice, koje kroz radionice, obuke i javne inicijative stiču znanja i veštine za aktivno učešće u ekološkim temama. Projekat jača kapacitete i vidljivost Saveza ekoloških organizacija „Zelena lista Srbije“ i njenih članica, koje deluju u sredinama sa izraženim ekološkim izazovima. Kroz zajednički rad i razmenu iskustava, iniciraju se konkretne promene, od dopune lokalnih planova upravljanja otpadom do osmišljavanja dugoročnih edukativnih programa i kreiranja novih instrumenata za učešće građana. 

 

Oplaneti se“ promoviše odgovorno ponašanje prema otpadu i jača lokalne inicijative koje vode ka održivijoj budućnosti, sa ciljem da životna sredina postane prioritet svih, od građana do institucija. 

Naziv mreže/organizacije: Forum civilne akcije FORCA 

Naziv projekta: ,,Zeleni ekran’’ 

Partneri na projektu: / 

Trajanje projekta: maj – novembar 2025 

 

Projekat „Zeleni ekran“ sprovodi se u opštini Požega sa ciljem uspostavljanja održivog sistema upravljanja otpadom kroz unapređenje primarne separacije i jačanje svesti građana o njenom značaju. Kroz istraživanja, edukativne sadržaje i javne kampanje, projekat aktivno uključuje lokalnu zajednicu u proces promena koje vode ka čistijem i odgovornijem okruženju. 

 

Fokus je na unapređenju znanja i navika stanovništva, posebno dece i mladih, u vezi sa pravilnim razdvajanjem otpada na mestu nastanka. Kroz analizu primera dobre prakse iz opštine Čajetina, kao i sprovođenje istraživanja među građanima Požege, formulišu se konkretne preporuke za poboljšanje lokalnog sistema upravljanja otpadom. Ove preporuke se predstavljaju donosiocima odluka, komunalnim službama i nadležnim lokalnim institucijama. 

Poseban segment projekta je edukacija kroz kratki film o primarnoj separaciji, koji se prikazuje učenicima osnovnih i srednjih škola, uz uključivanje nastavnog kadra u širenje znanja o značaju pravilnog upravljanja otpadom. Medijska kampanja dodatno osnažuje poruke projekta i doprinosi širenju informacija među širom javnošću. 

 

Zeleni ekran“ povezuje građane, obrazovne institucije i lokalne vlasti u zajedničkoj misiji – da opština Požega postane primer dobre prakse u smanjenju otpada i očuvanju životne sredine kroz odgovorno i održivo ponašanje svih aktera. 

Naziv mreže/organizacije: Proaktiv         

Naziv projekta: Mladi i priroda – Zajedno stvaramo mogućnosti za održivi razvoj

Partneri na projektu: Društvo za zaštitu životne sredine „Stara planina“

Trajanje projekta: jun – novembar 2025

 

Projekat “Mladi i priroda – Zajedno stvaramo mogućnosti za održivi razvoj” osnažuje mlade u jugoistočnoj Srbiji i ključne aktere iz sektora zaštite prirode za zajedničko delovanje u očuvanju zaštićenih područja Stare planine i Sićevačke klisure.

 

Kroz okupljanje predstavnika akademske zajednice, civilnog društva i upravljača zaštićenim područjima, pružaju se znanja i alati za primenu savremenih i inovativnih metoda edukacije o prirodi i održivom razvoju. Kroz obuke, ambijentalnu nastavu, terenske akcije, lokalne kampanje i zagovaranje, mladi postaju aktivni akteri u zaštiti životne sredine na lokalnom nivou. Posebna pažnja je posvećena formiranju neformalne mreže edukatora koji će širiti stečeno znanje u svojim zajednicama, kao i angažovanje mladih u prikupljanju potpisa građana i izradi predloga za unapređenje Pravilnika o unutrašnjem redu i radu čuvarske službe u zaštićenim područjima. Kroz kampanju koja promoviše zajedničko delovanje, javnost se informiše i motiviše da podrži mlade i organizacije koje se bave zaštitom prirode.

 

 

Projekat “Mladi i priroda – Zajedno stvaramo mogućnosti za održivi razvoj” naglašava značaj aktivnog učešća mladih u procesima donošenja odluka, kao i podizanje svesti javnosti o važnosti saradnje svih aktera u oblasti zaštite životne sredine i održivog razvoja, uz poseban fokus na podršku i uključivanje mladih u aktivnosti organizacija civilnog društva posvećenih zaštiti prirode.

Naziv mreže/organizacije: Eco Infinity  

Naziv projekta: Zajednice u balansu – priroda i održivi razvoj 

Partneri na projektu: / 

Trajanje projekta: maj – novembar 2025 

 

Projekat “Zajednice u balansu – priroda i održivi razvoj“ ima za cilj unapređenje ekološkog upravljanja i zaštite prirodnih resursa u opštinama Sjenica, Novi Pazar i Tutin, kroz aktivno uključivanje mladih u ekološke aktivnosti i razvoj održivih zajednica. 

 

Projekat okuplja mlade iz ovih zajednica, kao i lokalne institucije i škole, pružajući im znanja i veštine kroz edukativne mini-škole, radionice i terenske akcije usmerene na zaštitu životne sredine i održivi razvoj. Kroz analize stanja životne sredine lokalni dijalog sa donosiocima odluka, razvijaju se konkretni predlozi za unapređenje ekoloških politika. 

Poseban značaj ima organizovanje okruglih stolova sa predstavnicima lokalnih vlasti, kao i realizacija praktičnih ekoloških inicijativa, poput čišćenja reka, postavljanja reciklažnih punktova i sadnje drveća, koje direktno doprinose očuvanju prirode. 

 

Projekat “Zajednice u balansu – priroda i održivi razvoj“ kroz završni forum i publikaciju sa preporukama, promoviše zajedničko delovanje svih aktera i podiže svest o važnosti uključivanja mladih u procese donošenja odluka i zaštite životne sredine u ovim zajednicama.