Klimatski forum-KF
Mreža: Klimatski forum
Vodeći partner: Centar za unapređenje životne sredine
Trajanje projekta: jul- decembar 2022.
Klimatski forum je projekat koji ima za cilj da ojača kapacitete i vidljivost istoimene mreže, koja se bavi ublažavanjem posledica klimatskih promena i prilagođavanjem klimatskim promenama u Republici Srbiji. U okviru projekta, biće definisan dugoročni strateški okvir rada Klimatskog foruma na reformama u oblasti klimatskih promena, praćenja Poglavlja 27 i lokalnih politika klimatskih promena. Ujedno, ovaj projekat će unaprediti razumevanje donosilaca odluka o klimatskim promenama kroz dijalog, saradnju i kreiranje specifičnih proizvoda. Partnerske organizacije na projektu su: Udruženje građana Klima 101, Centar za razvoj neformalnog obrazovanja – CRNOG i Udruženje građana „GM Optimist“.Klimatski forum je projekat čiji je osnovni fokus doprinos ublažavanju klimatskih promena u Republici Srbiji kroz unapređenje kapaciteta organizacija članica mreže da zagovaraju reforme u oblasti klimatskih promena. Pored rada na osnaživanju mreže, drugi aspekt je usmeren na unapređenje znanja i informisanost građana/građanki o klimatskim promenama, energetskoj tranziciji i dostupnosti solarne energije. Mreža će organizovati i vikend kampove na kojima će se održati predavanja na temu klimatskih promena i energetske efikasnosti, a sprovešće se i akcija podizanja zasada uz reku Despotovicu. U okviru sajta biće postavljen i solarni kalkulator koji će služiti za proračun potencijala za napajanje solarnom energijom na određenom području.
Partnerske organizacije na projektu su: Centar za unapređenje životne sredine (Beograd), Udruženje građana Klima 101 (Beograd), Centar za razvoj neformalnog obrazovanja – CRNOG (Beograd) i Udruženje građana GM OPTIMIST (Gornji Milanovac).
Aktivna “Zelena stolica” za veće učešće žena i muškaraca u donošenju odluka na lokalnom i nacionalnom nivou
Vodeći partner: Centar modernih veština
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Aktivna Zelena stolica je projekat koji svojim aktivnostima treba da doprinese većem uključivanju građana/građanki u procese donošenja odluka u oblasti zaštite životne sredine na lokalnom i nacionalnom nivou zasnovanom na principu rodne ravnopravnosti. Definisane ciljeve mreža će ostvariti kroz rad na unapređenju kapaciteta svojih članica za uspostavljanje dijaloga i saradnje između jedinica lokalne samouprave, donosioca odluka i građana/građanki kroz održavanje treninga i koordinacionih sastanaka. Drugi deo aktivnosti biće usmeren na predstavljanje mehanizma zelene stolice predstavnicima jedinice lokalne samouprave, OCD i građana/građanki kao načina da se javnost uključi u proces donošenja odluka koje se tiču zaštite životne sredine. Poseban akcenat biće stavljen na kontinuiranu edukaciju i promociju Zelene stolice kroz online kanale komunikacije i dostupne medije.
Partnerske organizacije na projektu su: Centar modernih veština (Beograd), Beogradski fond za političku izuzetnost (Beograd), Ambasadori održivog razvoja i životne sredine 8Beograd), Ekološko udruženje Zeleni sad (Novi Sad), Arhus centar Novi Sad (Novi Sad)
5G mreže dobre energije
Mreža: Mreža dobre energije
Vodeći partner: Pokret gorana Vojvodine
Trajanje projekta: avgust-decembar 2021.
Aktivnostima projekta 5G mreža dobre energije nastojaće se da se osposobe akteri u lokalnim zajednicama za informisano učešće u kreiranju i praćenje lokalnih klimatskih i energetskih politika. Projekat je poseban akcenat stavio na edukaciju i razvoj veština kod mladih za aktivno učešće u procesima koji doprinose unapređenju lokalnih javnih politika iz oblasti klimatskih promena i energetske efikasnosti. Pored mladih, mreža će osnaživati i građane/ke i predstavnike jedinica lokalnih samouprava u Srbiji za saradnju na svim nivoima, za planiranje zasnovano na dokazima i za dizajniranje lokalnih intervencija, kroz kreiranje rodno senzitivnih baza podataka o lokalnim energetikama. U okviru projekta biće razvijen i Atlas dobre energije –„open data“ baza podataka o energetskoj efikasnosti 30 opština u Srbiji, kao i konferencija na kojoj će biti prezentovan Atlas.
Partnerske organizacije na projektu su: Pokret gorana Vojodine (Sremski Karlovci), RES Fondacija, (Beograd), Novi put (Kraljevo) i Beogradska otvorena škola (Beograd).
Resursni centar Srbije “Natura 2000” – mreža organizacija za zaštitu prirode
Mreža: Natura 2000 RCS
Vodeći partner: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Mreža Natura 2000 RCS u fokus svog projekta stavila je zaštitu prirode kroz sprovođenje mera aktivne zaštite vrsta, unapređenje institucionalnog okvira i kapaciteta nosilaca javnih ovlašćenja, a sve to uz osnaživanje mreže organizacija civilnog društva RCS „Natura 2000“. Osim rada na povećanju vidljivosti mreže i samog projekta, niz aktivnosti biće usmeren na organizaciju kampova i obuka za prepoznavanje, prijavljivanje i postupanje u slučajevima trovanja divljih životinja. Poseban akcenat biće na zaštiti beloglavog supa i aktivno uključivanje građana/građanki u zaštitu ove vrste, u čije svrhe će biti organizovan kamp za prstenovanje i markiranje beloglavog supa. Takođe biće održana i jednodnevna obuka za prepoznavanje, prijavljivanje i postupanje u slučajevima trovanja divljih životinja.
Partnerske organizacije na projektu su: Društvo za zaštitu i proučavanje ptica Srbije (Novi Sad), NIDSB Josif Pančić (Novi Sad) , HabPirot (Niš), Udruženje za održivi razvoj i očuvanje prirodnih staništa Srbije (Novi Sad ) i Pokret gorana Sremska Mitrovica (Zasavica).
Pošumimo Vojvodinu – Platforma za učešće javnosti u odlučivanju o javnim politikama zaštite prirode i pošumljavanju u AP Vojvodini
Mreža: Pošumimo Vojvodinu
Vodeći partner: Ekološki centar Stanište
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Projekat mreže Pošumimo Vojvodinu usmeren je na podsticanje građana i organizacija civilnog društva da aktivnije učestvuju u odlučivanju o zaštiti životne sredine i sprovođenju pravnih tekovina EU, kao i praćenju sprovođenja reformi u Poglavlju 27. U ovom procesu primarne aktivnosti orijentisane su na jačanje javne podrške u rešavanju problema pošumljavanja i zaštite životne sredine u Automnoj Pokrajini Vojvodini i vidljivosti mreže „Pošumimo Vojvodinu“. Kako bi ostvarila definisane ciljeve, mreža će raditi na konstantnom jačanju kapaciteta mreže i OCD da ravnopravno sa organima vlasti učestvuje u dijalogu u vezi odlučivanja o zaštiti životne sredine.
Partnerske organizacije na projektu su: Ekološki centar Stanište (Vršac), Pokret gorana Sombora (Sombor), Udruženje Zeleni most (Banatski Brestovac) i Udruženje za zaštitu šuma (Novi Sad).
Oplaneti se: Zeleni karavan se nastavlja
Mreža: Zelena lista Srbije
Vodeći partner: Zelena lista Srbije
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Zelena lista Srbije i ovogodišnjim projektom nastavlja sa pružanjem doprinosa sprovođenju reformi zaštite životne sredine u Srbiji definisanih evropskim standardima i direktivama. U okviru projekta mreža Zelena lista Srbije nastojaće da afirmiše koncepte cirkularne i zelene ekonomije i održivi razvoj koji se baziraju na većoj uključenosti građana, OCD i javnosti u kreiranju politika i donošenja odluka u oblasti zaštite životne sredine na svim nivoima: nacionalnom, regionalnom i lokalnom. Kako bi ostvarila ove ciljeve mreža će jedan deo svojih aktivnosti usmeriti na analizu propisa i prakse kada je učešće javnosti u odlučivanju o javnim politikama u pitanju. Dugi deo aktivnosti obuhvatiće analizu prisutnosti tema kao što je cirkularna i zelena ekonomija u obrazovnim institucijama, kao i kreiranje edukativnog i informativnog materijala koji će podržati glavne aktivnosti projekta. U okviru projekta biće sprovedene i akcije čišćenja zaštićenih područja i trase evropskih pešačkih puteva (Bor) i lokalnih manjih akcija za decu i mlade na obeležavanju značajnih ekoloških datuma (Raška, Knjaževac, Bor).
Partnerske organizacije na projektu su: Eko klub Zeleni putokazi (Raška), Ekološki pokret Moravski orašak (Trstenik), Zeleni krug (Novi Sad), Udruženje građana Village (Bor), Društvo mladih istraživača Bor (Bor).
Šuma zove na dijalog 2
Mreža: Pošumimo Vojvodinu
Vodeći partner: Pokret gorana Novog Sada
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Šuma zove na dijalog je projekat usmeren na podizanje svesti građana o značaju očuvanja postojećih šumskih područja, kao i potrebi kontinuiranog povećanja područja pod šumamam na području Autonomne Pokrajine Vojvodine. Projektom je planirano da se održe radionice za decu, prosvetne radnike i novinare na temu značaja šuma, kao i načinima kako da se oni uključe u procese pošumljavanja i očuvanja šuma. Pored podizanja svesti građana o značaju šuma, ovo je način i da se podigne vidljivost mreže „Pošumimo Vojvodinu“ i samim tim ojača pregovaračka, kao i moć zagovaranja u ovoj oblasti na području Vojvodine. Jedan od najvažnijih aspekata projekta je uspostavljanje dijaloga između građana/ki i donosioca odluka i uspostavljanje saradnje sa lokalnim samoupravama i velikim poljoprivrednim posednicima u cilju podizanja šumskih zaštitnih pojaseva. Partnerske organizacije na projektu su: Pokret Gorana Novog Sada (Novi Sad), Ekološki pokret Vrbasa (Vrbas), Ruralni centar Sova (Sremska Mitrovica) i Dečija ekološka akademija (Novi Sad).
Ekonet – korak dalje
Mreža: Ekonet
Vodeći partner: FORCA
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Mreža Ekonet u projektu „Ekonet – korak dalje” akcenat je stavila na primenu nacionalnog Programa upravljanja otpadom, u četiri opštine u Srbiji. Pored rada sa jedinicama lokalnih samouprava na usklađivanju lokalnih politika sa nacionalnim Programom upravljanja otpadom, projekat će obuhvatiti i rad sa decom, mladima i građanima na podizanju svesti o značaju pravilnog upravljanja otpadom. Sve ove aktivnosti pratiće kontinuirani rad na podizanju kapaciteta mreže Ekonet da se bavi temom upravljanja otpadom kroz povećanje ekspertize postojećih članica mreže i prijem novih članova/ca.
Partnerske organizacije na projektu su: Forca (Požega), Timočki omladinski centar (Zaječar), Edukativni centar Kruševac (Kruševac) i Somborski edukativni centar (Sombor).
U susret klimatskoj pravdi
Mreža: Mreža Evropskog pokreta u Srbiji
Vodeći partner: Evropski pokret u Srbiji- Leskovac
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
U susret klimatskoj pravdi je projekat koji treba da doprinese aktivnijem uključivanju organizacija civilnog društva u sprovođenje pravnih tekovina EU u oblasti zaštite životne sredine, kao i u proces praćenja javnih politika u oblasti prilagodjavanja na klimatske promene. U svrhe realizacije glavnih ciljeva projekta biće razvijen alat za praćenje javnih politika u oblasti klimatskih promena i pokrenut dijalog o ključnim aspektima klimatski pametne lokalizacije sa posebnim akcentom na rodnu perspektivu. Podizanje svesti o značaju klimatski pametne lokalizacije je jedan od bitnijih aspekata projekta koji će se realizovati kroz edukativne aktivnosti kao što su radionice, okrugli sto i razvoj e-savetovališta u oblasti primene principa klimatske pravde i rodno odgovorne klimatske politike među članicama mreže. Pored toga biće medijski predstavljen koncept klimatske pravde.
Partnerske organizacije na projektu su: Evropski pokret u Srbiji(Leskovac), Evropski pokret u Srbiji(Beograd), Evropski pokret u Srbiji (Kraljevo), Evropski pokret u Srbiji (Kruševac), Evropski pokret u Srbiji (Sremska Mitrovica), Evropski pokret u Srbiji (Valjevo)
Zajedno možemo da zastitimo naše šume 2
Mreža: Gradski vatrogasni savez Kraljeva
Vodeći partner: Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Zajedno možemo da zaštitimo naše šume je projekat koji ima za cilj da podigne aktivizam organizacija civilnog društva u sprovođenju mera zaštite šuma i šumskih resursa na lokalnom nivou, i to kroz unapređenu saradnju vatrogasnih društava i udruženja planinara na zaštiti šuma. Pored jačanja saradnje vatrogasnog društva, planinara i drugih organizacija vršiće se i intenzivna edukacija mladih i građana o značaju šuma i šumskih područja. Sa mladima će se raditi i na volonterskom aktivizmu kroz organizovane volonterske kampove na kojima će steći znanja o tome kako da svojim ponašanjem spreče nastanak požara. Medijska kampanja „Šume su pluća naše planete – zaštitimo ih“ će pratiti ostale aktivnosti projekta kroz seriju edukativnih videa o šumama i značaju šumskih područja.
Partnerske organizacije na projektu su: Dobrovoljno vatrogasno društvo Kraljevo, Dobrovoljno vatrogasno društvo Studenica, Dobrovoljno vatrogasno društvo Vitkovac, Milakovac, Pečenog, Dobrovoljno vatrogasno društvo Miločaj, Dobrovoljno vatrogasno društvo Kamenica, Dobrovoljno vatrogasno društvo Bukovica i Dobrovoljno vatrogasno društvo Vrba.
Idejno utemeljenje ekološki svesnog delovanja 2
Mreža: Banatska platforma
Vodeći partner: Ekološko udruženje Avalon
Trajanje projekta: jul-novembar 2022.
Idejno utemeljenje ekološki svesnog delovanja je projekat koji za rezultat treba da ima uvećanje znanja o razlozima zbog kojih treba započeti reformu zaštite životne sredine. To podrazumeva izgradnju praktičnih znanja u oblasti zakonskih procedura kao sredstvu za jačanje kapaciteta mreže i šireg stanovništva za doprinos ekološkim reformama na lokalu. Ostale aktivnosti na projektu ukjučuju edukativne seminare, emisije i online kampanje usmerene na edukaciji kao i jačanje mreže kroz povećanje njene vidljivosti.
Partnerske organizacije na projektu su: Ekološko udruženje Avalon (Vršac), Udruženje građana Aurora (Bela Crkva), Eko centar Tisa (Novi Kneževac) i Udruženje građana Eko zona Kovin (Kovin).
Građanski aktivizam u službi prirode
Mreža: Građani za prirodu Srbije
Vodeći partner: Ekološko udruženje PROAKTIV
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Građanski aktivizam u službi prirode je projekat mreže Građani za prirodu Srbije pokrenut sa ciljem da doprinese decentralizaciji politika zaštite životne sredine kroz uključivanje javnosti u procese donošenja odluka. Kako bi se ovaj cilj postigao mreža će raditi na razvoju kako novih mehanizama za učešće javnosti u procesima donošenja odluka o životnoj sredini na lokalnom i nacionalnom nivou, tako i na razvoju novih modela građanskog nadzora (monitoringa) primena politika i praksi u oblasti zaštite prirode. U ovu svrhu biće angažovano 20 aktivista, potencijalnih saradnika na obezbeđivanju kontinuiranog građanskog nadzora i daljeg zagovaranja decentralizacije politika zaštite životne sredine.
Partnerske organizacije na projektu su: Proaktiv (Niš), Društvo za zaštitu životne sredine Stara Planina (Pirot), Građanska čitaonica Evropa (Bor), GEA Udruženje građana za ekologiju i zaštitu životne sredine (Vršac) i Udruženje građana Zvono (Pirot).
Osnaživanje otpornosti lokalnih zajednica na klimatske promene „KlimAdapt 22“
Mreža: Plavo-zelena mreža Futura
Vodeći partner: UNEKOOP
Trajanje projekta: jul-decembar 2022.
Osnaživanje otpornosti lokalnih zajednica na klimatske promene „KlimAdapt 22“ je projekat Plavo-zelene mreže Futura orijentisan na postizanje veće klimatske otpornosti lokalnih zajednica kroz unapređen dijalog i saradnju sa donosiocima odluka na nacionalnom i lokalnom nivou. Najveći akcenat u projektu biće stavljen na osnaživanje lokalne uprave za adaptaciju na negativne posledice klimatskih promena kroz integrisanje prilagođavanja na izmenjene klimatske uslove u postojeće instrumente lokalnih javnih politika. Mreža će podići svoje kapacitete za praćenje pregovaračkih procesa u ovoj oblasti, kako bi ubrzala reforme u oblasti zaštite životne sredine.
Partnerske organizacije na projektu su: UNEKOOP (Paraćin), Unija ekologa UNEKO (Beograd), Fondacija za ekološke akcije Green Limes (Novi Banovci) i Inicijativa za lokalni ravoj Kraljevo (Kraljevo).